Tak świętowaliśmy 3 Maja w 2014 roku

PolonezM

 

Relacja filmowa przygotowana przez Blogpress – DZIĘKUJEMY!

 Drugi raz Towarzystwo Patriotyczne zaprosiło rodaków by świętować 3 Maja wspólnym tańcem Poloneza na Placu Zamkowym w Warszawie.

W taki radosny sposób uczciliśmy uchwalenie pierwszej europejskiej konstytucji dającej Polakom wolność Ustawą  Sejmu Wielkiego w 1791 roku.

O godzinie 16.00 ,jak na zamówienie,  ustawał lejący od rana deszcz i ruszył barwny korowód w rytm Poloneza A-dur Fryderyka Chopina prowadzony przez pary taneczne w strojach narodowych, ludowych i balowych.

Stopniowo do tańca przyłączali się przybyli na Plac Zamkowy Warszawiacy i turyści powiększając sunący korowód. Tańczących koordynowała i zagrzewała do udziału Pani Anna Skalska, choreograf Zespołu Pieśni i Tańca SGH z Warszawy a nad całością czuwał i prowadził  pomysłodawca  akcji „Czas Poloneza” -Jan Pietrzak.

We wspólnym tańcu wzięły udział Zespoły i Szkoły Tańca z różnych stron a gościem specjalnym był ukraiński zespół „Rosy Svitanku”. W geście solidarności z walczącą o wolność Ukrainą i dla uczczenia pamięci zabitych tam ludzi,  zebrani na Placu Zamkowym na wezwanie Pana Jana zastygli w ciszy na minutę.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zespołom i parom tanecznym, które mimo chłodu przybyły na nasze wezwanie i  swoim kunsztem tanecznym i pięknymi strojami uświetniły Czas Poloneza 3 Maja. A są to:

LUDOWY  ZESPÓŁ TANECZNY ROSY SVITANKU – LWÓW –  jak mówią o sobie: „zawsze gotowi na nowe wyzwania i ciężką pracę”

ZESPÓL PIEŚNI I TAŃCA ZIEMI SIEDLECKIEJ CHODOWIACY , który tworzy kapela i ponad 40 tancerzy, uczniów szkól podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych tańczących profesjonalnie wszechstronny repertuar.

ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY LAZURKI z warszawskiego Bemowa , który w tym roku obchodzi swój 25  Jubileusz. Wspaniałe dzieci i młodzież w wieku od 5 do 19 lat pięknie prezentujące polski folklor na koncertach, festiwalach a także występach charytatywnych na rzecz chorych dzieci i osób starszych.

SZKOŁA TAŃCA RIVIERA  z Warszawy reprezentowana była przez niezwykle szykowne i eleganckie pary, które  stanęły na czele korowodu prowadząc go  z gracją i wdziękiem.

KURPIOWSKI SZKOLNY ZESPÓŁ REGIONALNY  ZAGAJNICA  działający przy Zespole Szkół Gminnych im Jana Pawła II w Baranowie, to  grupa roztańczonych i rozśpiewanych młodych, zdolnych  ludzi w malowniczych strojach kurpiowskich.

LUDOWY ZESPÓŁ ARTYSTYCZNY KASZTELANKA  z Sierpca to dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe, które spotykają się na zajęciach w sierpeckim Centrum Kultury i Sztuki aby tańczyć śpiewać promować na świecie polski folklor a przede wszystkim dobrze się bawić.

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO WARSZAWIANKA to niezwykła grupa  młodych ludzi  z różnych stron polski zafascynowanych  folklorem. Aktualny mistrz Polski w tańcach narodowych w formie towarzyskiej. Organizator wspaniałej akcji charytatywnej „Podaj serce” na rzecz chorych na stwardnienie rozsiane, którą kończy koncert w Sali Kongresowej w dniu 27 maja.

 

3 Maja – Czas Poloneza!

Fotorelacja z Placu Zamkowego

Zdjęcia: Wojciech Kitowski Pixel Art – DZIĘKUJEMY!

_5039884

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.