Czas Poloneza! W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Relację przygotowali dziennikarze blogpress.pl  Dziękujemy!

U stóp Zamku Królewskiego w Warszawie po raz piąty Towarzystwo Patriotyczne porwało warszawiaków i turystów do wspólnego poloneza w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

IMG_7925m

„Gdy uchwalano Konstytucję 3 maja, lud Warszawy był niezwykle ważnym uczestnikiem tych wydarzeń i ludowi też się coś należy” – mówił z humorem Jan Pietrzak, inicjator tej corocznej patriotycznej zabawy.

IMG_7691m

Nad układem tanecznym pieczę sprawowała choreograf Anna Skalska-Toho, zadając uczestnikom figury choreograficzne.

IMG_1061m

Na plakacie zapraszającym na wydarzenie, wykonanym tradycyjnie przez Wojciecha Korkucia, król Zygmunt III Waza prowadził do tańca warszawską Syrenkę, ale w czasie zabawy taneczny korowód prowadziły zespoły folklorystyczne w barwnych strojach z epoki i regionalnych: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej “Chodowiacy”, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki” oraz Zespół Pieśni i Tańca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Do radosnej zabawy, mimo pochmurnej aury, dołączali spontanicznie obecni na placu Zamkowym warszawiacy i turyści, także z zagranicy. Wśród uczestników dostrzegliśmy znane postacie życia publicznego.

IMG_8007m

IMG_8004m

IMG_7832m

IMG_7738m

IMG_1085m

IMG_7913m

IMG_7869m

IMG_1097m

P5030090m

IMG_7751m

IMG_8002m

IMG_7768m

IMG_1070m

IMG_7910m

Długie sekwencje wspólnego tańca przedzielone były występami artystycznymi. Gośćmi Towarzystwa Patriotycznego byli: Stanisław Klawe, który wykonał utwory do słów Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, satyryk Ryszard Makowski oraz Bartłomiej Kurowski, który zaśpiewał ballady Jacka Kaczmarskiego.

P5030155m

IMG_7947m

IMG_7854m

Nie zabrakło oczywiście występu Jana Pietrzaka. Przy tej okazji fundator Towarzystwa Patriotycznego przypomniał o inicjatywie budowy Łuku Triumfalnego Bitwy Warszawskiej dla uczczenia 100-lecia tego wielkiego zwycięstwa nad bolszewikami.

„Jako przedwojenny Warszawiak, uważam, że to wstyd, że nie ma w Warszawie pomnika Bitwy Warszawskiej. Ten wstyd nas wszystkich obciąża. To jest nasz polski wspólny wstyd, że symbolem Warszawy jest pałac Stalina”.

Jak zauważył, władze Warszawy nie chcą stawiać pomnika polskiego zwycięstwa, „im wystarczy pomnik Stalina”, czyli Pałac Kultury i Nauki.

IMG_8053m

P5030129m

Na zakończenie taneczny korowód tradycyjnie okrążył Kolumnę Zygmunta, odśpiewano wspólnie pieśń „Żeby Polska była Polską”, i Jan Pietrzak zaprosił na kolejny „poloneza czas”, za rok.

IMG_8028m

IMG_7831m

IMG_8039m

IMG_7874m

Współorganizatorem wydarzenia „Czas Poloneza” było Narodowe Centrum Kultury.

Relacja Filmowa: