Reduta Dobrego Imienia interweniuje w sprawie oszczerczego filmu ZDF

Jeden z członków Reduty przysłał następujące zgłoszenie zniesławienia:

W Niemczech emitowany jest popularny niemieckiego serial o drugiej wojnie światowej, “Unsere Mutter, Unsere Vater,” który przedstawia wojnę oczami paru niemieckich młodych przyjaciół, którzy zostali rozesłani na rożne strony Niemiec w trakcie wojny.

Jeden z członków Reduty przysłał następujące zgłoszenie zniesławienia:

W Niemczech emitowany jest popularny niemieckiego serial o drugiej wojnie światowej, “Unsere Mutter, Unsere Vater,” który przedstawia wojnę oczami paru niemieckich młodych przyjaciół, którzy zostali rozesłani na rożne strony Niemiec w trakcie wojny.

W internetowej dyskusji na temat serialu padło pytanie o polskich partyzantach z Armii Krajowej: “Czy polscy partyzanci byli rzeczywiście tak antysemiccy?” Te pytanie i odpowiedz zostały zamieszczone na stronie internetowej niemieckiej gazety Bild, a odpowiedz brzmi następująco:

“Partyzanci w filmie to członkowie tak zwanej polskiej Armii Krajowej, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Armia Krajowa, której jednostki operowały jak związki partyzanckie, składała się z polskich nacjonalistów. Antysemityzm w ich szeregach był ekstremalnie rozpowszechniony. W ogóle antysemityzm był mocno rozpowszechniony w Europie Wschodniej co ułatwiło Nazistom wymordowanie europejskich Żydów.”

Nie tylko mowa tu o zniesławieniu polskich partyzantów jako ekstremalnych antysemitów ale nastąpiło błędne stwierdzenie iż Armia Krajowa składała się wyłącznie (lub w większości) z nacjonalistów, i że mieszkańcy Europy Wschodniej byli z reguły antysemitami. Zadziwiające jest to iż zapomniano jakiej narodowości byli prawdziwi antysemici: Naziści.

Dzisiaj wysłaliśmy do ministra Sikorskiego list następującej treśći:

Szanowny Pan

RADOSŁAW SIKORSKI

Minister Spraw Zagranicznych RP

Al. J. Ch. Szucha 23,

00-580 Warszawa

Warszawa, 21.marca 2013 r.

Reduta Dobrego Imienia/Polish League Against Defamation wzywa Pana Ministra Radosława Sikorskiego do podjęcia zdecydowanych kroków przeciwko rozpowszechnianiu w Niemczech oszczerczego serialu telewizyjnego pod tytułem ”Nasze matki, nasi ojcowie” nadawanego przez telewizję ZDF, przedstawiającego w oszczerczy sposób Armię Krajową i stosunek żołnierzy AK do Żydów ukrywających się przed niemieckimi oprawcami.

Zaniechanie działań w tej sprawie spowoduje utrwalenie fałszywego i oszczerczego wizerunku Polski i Polaków, uwiarygodni oszczerstwa zawarte nie tylko w tym filmie, ale i te które już są obecne w niemieckich i światowych mediach, a na które polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych reaguje zbyt słabo i niesystematycznie.

Równocześnie zwracamy się w trybie art. 2 i 6 Ustawy o dostępie do informacji publicznej o udzielenie informacji jakie działania do tej pory zostały podjęte przez MSZ w przedmiotowej sprawie, a także kiedy i w jaki sposób polscy dyplomaci dowiedzieli się o przygotowywaniu serialu „Nasze matki, nasi ojcowie” i o zawartych w nim antypolskich treściach.

Reduta Dobrego Imienia działająca w ramach Towarzystwa Patriotycznego – Fundacji Jana Pietrzaka będzie systematycznie wzywać Ministra Spraw Zagranicznych RP do pełnego zaangażowania polskich służb dyplomatycznych w obronę Polski i Polaków przed oszczerstwami.

Maciej Świrski

Reduta Dobrego Imienia/PolishLeague Against Defamation

Założyciel i Dyrektor Wykonawczy

Katarzyna Pietrzak

Towarzystwo Patriotyczne-Fundacja Jana Pietrzaka

Prezes Zarządu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.