17 października – wiec w obronie polskiej poezji.

Leszek Długosz, Maciej Rayzacher, Jerzy Zelnik, Andrzej Nowak, Anna Chodakowska, Wojciech Wencel, Halina Rowicka, Marcin Hałaś, Iwona Biernacka, Przemysław Dakowicz, Marcin Wolski, Krzysztof Kalczyński, Jan Kulczycki wspólnie z Janem Pietrzakiem recytowali wiersze w proteście przeciwko wyrzucaniu arcydzieł polskiej poezji spośród lektur szkolnych.

DSCN0201

> GALERIA ZDJĘĆ <

Autorzy zdjęć: Zbigniew Skowroński – KWORUM i Anna Orłowska SOLIDARNI 2010

  RELACJA FILMOWA GAZETA POLSKA VD

                                                                                                              

Trudno wyobrazić sobie Polskość bez Sobieskiego i Wiednia, bez Kościuszki i Racławic, bez księcia Poniatowskiego i Raszyna, bez innych bohaterów. Trudno, ale można. Natomiast bez Mickiewicza, Słowackiego, Chopina – nie można. Bez nich polskości by po prostu nie było.

Usunięcie ze szkolnych lektur Pana Tadeusza to coś gorszego niż głupota czy niechlujstwo ministerstwa. To niszczenie polskiej wspólnoty, uderzenie w same jej podstawy. To kolejny, tym razem milowy krok w przekształcaniu żyjącego tu dumn ego narodu w rezerwuar taniej siły roboczej i rynek zbytu dla obcych potęg.

2 thoughts on “17 października – wiec w obronie polskiej poezji.

  1. Zbigniew Książczak

    Właśnie skończyłem opracowywać w liceum „Pana Tadeusza”. Zanim wypowie się taki sąd, trzeba zajrzeć do szkół, do programo naucznia. Już w szkole podstawowej są liczne fragmenty poematu

    Reply
  2. Zbigniew Książczak

    Co za bzdura! Właśnie skończyłem w kolejnej klasie liceum opracowywać „Pana Tadeusza”. Byliśmy na filmie Wajdy, inscenizowaliśmy w kółku teatralnym fragmenty poematu. Jesy on na trwałe obecny w szkole. rzeba po prosru zajrzeć do Programów, do szkół, rozmawiać z nauczycielami

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.