Napiszcie do nas!

-
(59)
<
(19) adam andronowski
email

jak mozna dorzucic swojma cegielke na Luk 1920?
Adam

(18) Ewa Borkowska
email

Zdecydowanie popieram.

PRAWDA to DOBRO. A DOBRO zawsze zwycięża.

(17) Leszek
email

Mój dziadek walczył jako ochotnik w wojnie bolszewckiej 1920 r. W latach międzywojennych był posłem na Sejm dwóch kadencji. W 1939 roku NKWD przyszło nocą, wywieziono w głąb sowieckiej Bolszewii i ślad wszelki zaginął. Nie wiadomo, gdzie go zamordowano, gdzie jest jego grób. Ci postmongolscy barbarzyńcy po wojnie nigdy nie chcieli poinformować co się z nim stało. Łuk triumfalny to wspaniały pomysł.I byłby to poniekąd pomnik pamięci o moim dziadku. O wszystkich Polakach, którzy odparli sowiecką agresję na Polskę.

(16) Jan
email

wspaniała myśl ,popieram ,również finansowo

(15) Wojciech Kowalczyk
email

To jest to! Popieram jak najbardziej.

(14) Wiesław Johann

ZBUDUJMY ŁUK TRIUMFALNY ZWYCIĘSTWA NAD BOLSZEWIKAMI!


Polacy, jeśli uwierzą, że mogą i potrafią, zbudują nie tylko łuk narodowej chwały, ale również silne państwo, które będzie chroniło, promowało i przyciągało talenty, a nie skazywało je na emigrację, państwo, w którym każdy we własnym domu będzie mógł realizować swoje marzenia i budować pomyślną przyszłość.


CAŁA WYPOWIEDŹ NA STRONIE:


http://niezalezna.pl/58384-zbudujmy-luk-triumfalny-zwyciestwa-nad-bolszewikami(13) Wanda Zalewska-Zdun i Paweł Zdun

Pozdrowienie i błogosławieństwo!

Z radością dowiedzieliśmy się o Odezwie Towarzystwa Patriotycznego „Budowa Łuku Triumfalnego Bitwy Warszawskiej”. Wspaniała inicjatywa. Brak należytego upamiętnienia Zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 roku od dawna był i dla nas bolesny. W pełni popieramy inicjatywę Towarzystwa Patriotycznego! Z całego serca życzymy sobie i Polsce możliwie szybkiej oraz pięknej realizacji tej tak potrzebnej inicjatywy!

Wanda Zalewska-Zdun, Warszawa
Paweł Zdun, Warszawa

(12) Bartłomiej Dębniak
6 maj 2014 12:27:54 +0000
url  email

Witam serdecznie wszystkich Patriotów!

Na co dzień pracuję w Zespole Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej przy ul. J. Brożka 1A w Warszawie. Na wstępie pragnę wyrazić moje podziękowanie dla Państwa i skierować słowa uznania za wkład i zaangażowanie w podtrzymanie idei WOLNEJ I NIEZALEŻNEJ POLSKI w tak bardzo skomplikowanych pod wieloma względami dzisiejszych czasach.
Włączając się w ten nurt, wraz z którym jak sądzę wspólnie razem płyniemy, mam przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych na nietypowe wydarzenie pod hasłem „Droga do Wolności - historia jednego budynku 1.10.1939 - 4.06.1989” organizowanego przez Zespół Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej w ramach Warszawskiej Nocy Muzeów w dniu 17 maja 2014 r. w godzinach 18.30-23.00.

Informacje o wydarzeniu:

Z okazji zbliżającej się Warszawskiej Nocy Muzeów 2014, która w tym roku przypada w nocy z 17 na 18 maja, Zespół Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej (ZWPEK) postanowił włączyć się do tej akcji przygotowując projekt „Droga do Wolności - historia jednego budynku 1.10.1939-4.06.1989”.

Wspólnie z pracownikami młodzieżowego domu kultury chcemy przedstawić historię na pozór niczym wyróżniającego się budynku tego ośrodka, czyli Zespołu Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej przy ul. Jana Brożka 1A w Warszawie.

W tym celu zamierzamy wykorzystać niecodzienny program edukacyjno-artystyczny składający się w głównej mierze z kilku odsłon kart historii tego miejsca. Będą one przedstawione za pomocą rekonstrukcji historycznych z różnych okresów począwszy od wojny obronnej 1939 i okupacji, poprzez czasy stalinowskie, stan wojenny, a kończąc na odzyskaniu niepodległości w 1989 roku. Scenografia, autentyczne archiwalne zdjęcia, efekty audiowizualne i nagrania z pewnością przybliżą realia tamtych lat.

Dodatkowym punktem wydarzenia jest zbiórka pamiątek i wspomnień związanych z historią tego miejsca, które zostaną zaprezentowane podczas wystawy. Po jej zakończeniu mieszkańcy będą mogli odebrać swoje oryginały, a ZWPEK wzbogaci się o ich zdigitalizowane kopie.

Zwiedzanie i pokazy będą odbywać się dla 15-osobowych grup z przewodnikiem, co 30 minut w godzinach 18.30-23.00.

Oficjalne zaproszenie dla mieszkańców Warszawy:

http://www.kulturalna.warszawa.pl/wydarzenia,1,109080.html?locale=pl_PL&b=1

O historii budynku w pigułce:

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że parterowy budynek przy ulicy Brożka 1a, w którym mieści się obecnie siedziba Zespołu Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej to już prawie zabytek, a w wymiarze lokalnym obiekt wręcz unikatowy. Unikatowy ze względu na swoją ponad 70-cio letnią, bogatą i szalenie interesującą oraz w wielu aspektach zagadkową historię. Unikatowy również, ze względu na bryłę architektoniczną (neopraktycyzm), rozwiązania techniczne i nieliczne mało inwazyjne modernizacje, które przyczyniły do zachowania pierwotnego wyglądu. Budynek został również jak dotąd cudem ominięty przez zniszczenia wojenne i powojenną „gospodarkę” nieruchomościami.
Decyzję o budowie obiektu podjęto w drugiej połowie lat 30-stych, z założenia miała być to szkoła powszechna, która wraz z budynkiem zespołu szkół przy ulicy Ożarowskiej (budynek również istnieje w niezmienionym wyglądzie do dziś) miała stanowić zaplecze edukacyjno-oświatowe dla powstającego przy ulicy Obozowej nowoczesnego osiedla robotniczego TOR i istniejących już okolicznych drewnianych posesji. Budynek podobnie jak osiedle oddano do użytku przed samym wybuchem II Wojny Światowej, jako szkołę powszechną nr 129 (występuje w źródłach również nazwą TPD 7) z adresem przy ul. Zawiszy (lub ul. Brożka).
Wojenne losy Warszawy i dzielnicy Wola sprawiły, że bardzo szybko szkoła powszechna znalazła się na pierwszej linii frontu, podczas oblężenia Warszawy we wrześniu 1939 roku stanowiła jedne z obiektów zaplecza na prawym skrzydle obrony 40 pułku piechoty „Dzieci Lwowa” działania wojenne na tym odcinku nie były jednak tak dramatyczne jak
w innych rejonach stolicy.
1 sierpnia 1944 roku o godzinie 16.45 budynek została zaatakowany, żołnierze AK nie mieli jednak żadnych szans nierówna walka trwała około 2 godzin.
Tuż po II Wojnie Światowej w „czasach Stalinowskich” budynek był najprawdopodobniej rodzajem „centrum kultury świeckiej” dla przeciwwagi do działającego nieopodal kościoła i domu parafialnego parafii św Józefa. Jest to jeden z najsłabiej udokumentowanych i najmniej jasnych okresów w historii budynku.
Z czasem do budynku wróciła edukacja. Od lat 60-tych do połowy 80-tych mieściły się tu szkoły podstawowe, średnie zawodowe, dzienne i wieczorowe, między innymi przyzakładowa szkoła zawodowa im Ludwika Waryńskiego.
Obecnie od blisko 30 lat w parterowym budynku przedwojennej szkoły przy ulicy Brożka 1a mieści się siedziba Zespołu Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej.

Jeszcze raz gorąco zapraszam i życzę powodzenia w realizacji założeń Towarzystwa.

(11) Maria
email

Bardzo dziękuję za cudowną inicjatywę "Matury Orła Białego".Namawiam do udziału w niej moją 17 letnią córkę a i sama spróbuję swoich sił!Maria Kleina

(10) benek
17 marzec 2014 20:13:08 +0000
email

Szanowny Panie Janie. Od wielu lat niezmiennie jestem Pana fanem, nie od początku, bo się nie dało, ale od tych czasów, gdy nieco więcej w tzw. ogólnym obiegu pojawiło się o Panu, o działalności kabaretu pod Egidą, gdy dało się czegoś posłuchać w radiu, coś pokazano w telewizji, coś zostało nagrane na kasecie itd. I zawsze z niekłamaną przyjemnością wysłuchiwałem, i wysłuchuję nadal, wsłuchując się w treść przekazu, pańskich monologów, piosenek, tego wszystkiego, czym Pan bryluje na scenie, tak często w głęboko smutnym kontekście i z wyczuwalną troską o kraj, rodaków, naród. Stańczyk na dworze królewskim też było, niby, tylko błaznem, a tak naprawdę nad losem Smoleńszczyzny to tylko on się pochylił - na słynnym obrazie Jana Matejki. Dziękuję za wszystkie wzruszenia, których Pan dostarczał, dostarcza, Pan oraz pański zespół, a wszystko przecież w imię Ojczyzny, tej prawdziwie pięknej, naszej, suwerennej i wolnej od ruskiej i niemieckiej swołoczy. Tylko Pan mógł napisać tak głęboko wzruszającą pieśń - o Polakach dla Polaków. Niech więc trwa - Żeby Polska była Polską. Dziękuję.

(9) Jan
6 marzec 2014 09:33:50 +0000

A juz myslalem ze ten kraj jest stracony.
Tacy ludzie jak moj imiennik Jan Pietrzak
trzymaja mnie na „duchu”.
Aby Polska byla Polska.
Jan na zarobkowej emigracji.

(8) Leszek
5 marzec 2014 11:05:02 +0000

Chciałbym się przyłączyć i ufundować dwie nagrody po 1000 zł, jedną do decyzji komitetu organizacyjnego
i drugą do rozlosowania wsród wszystkich uczestników.
Serdeczne pozdrowienia

Leszek

(7) Jerzy Luftmann
15 listopad 2013 11:47:17 +0000

Pragnę raz jeszcze w imieniu środowiska wielu wolontariuszy i pasjonatów zgromadzonych wokół organizacji kolejnych edycji Festiwalu Piosenki Religijnej imienia Jana Pawła II w Świętnie wyrazić wdzięczność za zauważenie naszych skromnych starań i przyznanie nam Państwa Nagrody. Największą nagrodą dla organizatorów zawsze były pozytywne opinie i uśmiechy uczestników i to że chcieli i chcą do nas powracać w kolejnych latach.

Nagrody nie były nam nigdy w głowie i nigdy nam ich nie dawano. Tym wielkim zaskoczeniem był dla mnie telefon pana Jana Pietrzaka, który przecież uczestniczy i jest świadkiem wielu cennych i szczytnych inicjatyw w całym kraju z tak miłą informacją. Spotkanie się z państwem było dla mojej Żony i dla mnie wielką przyjemnością i niezapomnianym przeżyciem.W takich środowiskach lokalnych jak nasze mówienie o wielu ważnych i oczywistych prawdach staje się z czasem czymś

powszednim. Jeżeli jednak środowisko otrzymuje informację z zewnątrz i to od takich autorytetów, że to co się robi jest wartością, jest czymś godnym zauważenia, to staje się taka sytuacja bodźcem doładowującym akumulatory na kolejne lata (...) Życzę Pani jak i całemu Towarzystwu Patriotycznemu wielu sukcesów i rozwoju w dążeniu do celów, które sobie Państwo ku ogólnemu dobru wszystkich Polaków wyznaczyliście.

Więcej informacji o festiwalu znajdziecie na http://www.zspswietno.nazwa.pl/

Serdecznie pozdrawiam Z poważaniem !

Jerzy luftmann Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Imienia Jana Pawła II w Świętnie(6) Krzysztof
13 listopad 2013 15:41:13 +0000
email

Panie Janie , łzy do oczu cisnęly mi się , znam te piosenki , mój Ojciec Jan śpiewał nam je ( mam dwuch Braci ) Był Powstańcem Batalionu Baszta , walczyl o Polskę ktorą kochał tak jak Pan , Boże ! wroć nam Najjaśniejszą !

(5) Anna

Szanowny panie Janku, boze moj, mam swoje lata nie interesowalam sie polityka, jestem bardzo daleko od polski, dopiero po zamachu na naszego Prezydenta, i to udanego, zaczelam szperac w internecie, brawo dla, Pana, mam nadzieje ze mlodzi ludzie podzielaja Panska opinie, bo to po prostu jest cala prawda, Boze jaki narodzik glupi, pozdrawiam, Ania

(4) Krzysztof
email

Kiedy tłumaczę kolegom w pracy jakieś zagadnienie związane z patriotyzmem śmieją sie ze mnie jakbym powiedzial fajny żart...Hm.. Niestety. Większość dolnoślązaków z jakim mam styczność swoje poglądy wyraża dość jasno, właściwie w jednym zdaniu "Ten kraj nic dla mnie nie zrobił" Czemu więc mam się go trzymac skoro będe klepał bidę, nawet jeśli będziemy pracować oboje z żoną (coś w tym jest) wszystko jedno gdzie będę mieszkał byle płacili. Zamieniono patriotyzm, umiłowanie ojczyzny na pęd do materialnego posiadania. Jestem osamotniony w dośc radykalnych poglądach oczywiście patriotycznych. Ciągle powtarzam kolegom że mimo 40-stki załapie się jeszcze na rzucanie kamieniami z torowisk bo coś w końcu musi się zmienić jakoś trzeba pogonić tę bandę. Zgadzam się z tym co mówi Jan Pietrzak ale czy to nie za mało? Wsród moich rówieśników nie spotkałem ani jednego który myślałby podobnie do mnie? Jestem więc samotny w swoich poglądach, może trochę naiwny? Mam poczucie że powinienem żyć w innych czasach. Szkoda że nie ma organizacji która skupia takich właśnie samotników.

Krzysztof

(3) Krzysztof Masłyk

Panie Janie,

Jestem młodym dobrze wykształconym Polakiem i jestem dumny z tego.

Podziwiam Pana za odwagę, za patriotyzm, za uparte manifestowanie wartości, w które Pan głęboko wierzy.

Widziałem Pana na Youtube i zrobił Pan na mnie duuże wrażenie.

Życzę dużo zdrowia i dalszych sukcesów w uświadamianiu Polaków omamionych przez media mainstreamowe.

--
z poważaniem
Krzysztof Masłyk


(2) Andrzej
url  email

Nie sądziłem, że dożyję takich czasów, w których “Bóg Honor i Ojczyzna” będą wstydliwymi słowami dla znacznej liczby – oby nie większości, młodych Polaków. Efekty wynaradawiania, osiągnęte przez ekipę wnuka volksdetcha, są większe niż 150 lat działań zaborców. Jeśli będziemy na to spokojnie patrzeć, to obudzimy się za późno! Teraz zdaję sobie sprawę z poczynań Litwinów. Dotychczas uważałem ich działania za chorą frustrację, na tematy narodowe. Teraz wiem, czym takie działania są spowodowane. Nie chcą aby było z ich młodzieżą, tak jak jest w Polsce!

(1) Maciej

Szanowny Panie Janie,

Uważam, ze wspaniale się stało, iż można Pana felietony oglądać na YouTube. Zawsze z niecierpliwością wyczekuje następnego felietonu. Takie media jak YouTube dają możliwość dotarcia do szerokiego kręgu społeczeństwa. Bardzo mnie cieszy, iż powstało Towarzystwo Patriotyczne – wspaniała inicjatywa.

POLITYKA HISTORYCZNA

Niemiecki film “Nasze matki, nasi ojcowie” udowadnia nam, iż to tylko chyba w Polsce polityka historyczna jest zwalczana, podczas gdy nasi sąsiedzi są aktywni w tej dziedzinie.

Niestety na ten rząd nie ma co liczyć – żadnej spójnej polityki historycznej prowadził on nie będzie. Być może w przyszłości doczekamy się rządu, który doceni role polityki historycznej. Sp. Prezydent Kaczyński bardzo wiele zrobił w tej dziedzinie.

KANAŁY HISTORYCZNE NA YOUTUBE

Brak mi specjalnych kanałów tematycznych na YouTube, które by popularyzowały wiedze o Polsce, polskiej historii. Z zażenowaniem stwierdziłem, iż wiele mitów o historii Polski żyje w świadomości Amerykanów (mit ataku polskiej kawalerii na czołgi niemieckie – stworzony przez niemiecka propagandę). Ktoś zrobił i zamieścił amatorski film, który próbuje walczyć z tym mitem ataku kawalerii na czołgi, ale powinniśmy jako naród być bardziej aktywni w tej walce. Szansa jest dla nas YouTube gdyż stwarza on możliwość dotarcia do niezliczonej liczby osób – w ten sposób można wygrać z ignorowaniem narodu przez TVN czy TVP. Problemem jest fakt, iż wiele filmów występuje jedynie w języku polskim oraz są one mało profesjonalnie zmontowane.

Dobrze by było gdyby powstały profesjonalne filmy do zamieszczenia na YouTube z napisami po angielsku (a być może i w innych językach), aby walczyć o prawdę nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

ŚLEDZTWO SMOLENSKIE

Obecnie kończę studia MBA w USA i z racji przebywania tutaj – staram się przybliżać tematykę katastrofy smoleńskiej i śledztwa prowadzonego przez ministra A. Maciarewicza. Miałem ten zaszczyt poznania sp. prof. Janusza Kochanowskiego (Rzecznika Praw Obywatelskich) toteż uważam za swoja powinność informować Amerykanów, aby wiedzieli o Katyniu i Smoleńsku.

Dobrze by było gdyby powstały profesjonalne filmy do zamieszczenia na YouTube z napisami po angielsku (a być może i w innych językach), aby walczyć o prawdę. Niestety, na YouTube prym wiodą filmy oparte o rosyjski raport MAKu i wielu internautów ma już wyrobione zdanie na temat odpowiedzialności polskich pilotów i nacisku polskiego prezydenta sp. prof. Lecha Kaczyńskiego lub sp. generała Błasika. Zauważyłem ze istnieją konkretni użytkownicy YouTube, którym bardzo zależy na promowanie raportu MAKu i obarczanie odpowiedzialnością za katastrofę wyżej wymienione osoby.

Jeżeli takie filmy by powstały po polsku – ja mogę pomoc i na pewno wiele osób również w tłumaczeniu na inne języki. Bardzo dobrze by się stało gdyby te filmy były zatwierdzone przez komisje parlamentarną i/lub Towarzystwo Patriotyczne, aby nadać im wyższa rangę. Wiem, ze minister A. Maciarewicz jest bardzo zajęty ale musi jak najwięcej osób w przystępnej formie dowiadywać się o działaniach tej komisji. W przeciwnym razie naród zostanie oszukany przez rząd i łże-media.

II WOJNA SWIATOWA

Wielkie osiągniecia Polski w czasie II Wojny światowej nie doczekały się do tej pory opracowania w języku angielskim, ale i polskim. Każdy kraj musi walczyć o swoja historie. Polska na tle innych krajów europejskich może być ze swojej historii dumna.

Najlepszym przykładem dużego osiągniecia II RP, a który nie jest odpowiednio rozpropagowany, jest rozszyfrowanie przez polskich matematyków niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Był to olbrzymi polski sukces – gdyby powstały krótkie filmy na YouTube byłoby to bardzo promujące wizerunek Polski. Na YouTube można zobaczyć wiele filmów o maszynie szyfrującej Enigma, ale są to produkcje amerykańskie lub brytyjskie i pomijające często lub umniejszające role polskich matematyków.

Również na Amazon.com żadnej pozycji anglojęzycznej o polskich matematykach i ich dokonaniu nie ma a z polskiej historii lub literatury jest bardzo mało pozycji (szczególnie w wersji cyfrowej).

Pozdrawiam serdecznie

Łącze wyrazy szacunku

Maciej

<

 Imię *
 Email
 WWW
 Tekst *
* Obowiązkowy

Zabezpieczenie antyspamowe
Proszę wprowadzić odpowiednią kombinację liter i cyfr w pole tekstowe zanim wyślesz wpis do księgi gości.
captcha

10 thoughts on “Napiszcie do nas!

 1. Marek

  dROGI pANIE jANIE!! Zadne agentury POlszewickie ,feminazistowskie zydokomuny nie powstrzymaja 3000letniego Narodu Polskiego przed wystawieniem wielkiego Luku Triumfalnego sp.gen.Rozwadowskiego!!!na co wplacilem kolejna cegiełkę 50zl

  Reply
 2. Krzysztof Munnich

  Monumentalny Łuk Triumfalny Zwycięstwa 1920 r. TYLKO nad Wisłą, na przedłużeniu „Osi Saskiej”. Zróbmy wszystko by to optymalne rozwiązanie nie zostało zaprzepaszczone!

  Reply
 3. Krzysztof Munnich

  Monumentalny Łuk Triumfalny Zwycięstwa 1920 r. TYLKO nad Wisłą – na przedłużeniu „Osi Saskiej”. Zróbmy wszystko by to optymalne rozwiązanie nie zostało zaprzepaszczone!

  Reply
 4. Andrzej z Opola

  Lokalizacja pomnika Łuku Triumfalnego Bitwy Warszawskiej powinna byc nad Wisla co zgodne jest
  z pierwszym pomyslem Pana Janka Pietrzaka , a ponadto odpowiada odczuciom historycznym „cudu nad Wisla” . Taki projekt to bédzie CUD i mozna go juz dzisiaj przygotowac , a nie wiadomo czy obecne wladze Warszawy nie wskaza gorszej i nie do przyjecia lokalizacji. Przebudowa Palacu Kultury wzbudzi wiele kontrowersji i bedzie przedluzac proces projektowy , a czasu mamy coraz to mniej bo juz za 4 lata 100 rocznica bitwy.

  Reply
 5. wujekWojtek

  PO ZDEMONTOWNIU OBECNEJ IGLICY RAMIONA LUKUWINNY SKRZYZOWANE NAD BRYŁA PALACU ZWIENCZYC KRZYŻEM NA CZEŚĆ JANA PAWŁA II

  Reply
 6. Marek Starzycki

  Panie Sławomirze Siwek!
  Bardzo mi Pana żal. Proszę się leczyć.
  Ponadto chłopi po wojnie tak się popisali, że wygnali Wincentego Witosa z kraju.
  Później zdradzili, dokonując z Targowicą Obywatelską zamachu stanu obalając z Bolkiem
  i Wachowskim patriotyczny rząd Jana Olszewskiego aby mogła zaistnieć
  III Rzeczpospolita Ubecka.
  Pan już nie pamięta, jak Wachowski przywitał tę bandę zdrajców podczas czerwcowej nocy
  staropolskim ” zdrastwujtie „.

  Reply
 7. Marek Starzycki

  Drogi Przemysławie!
  Piszesz bzdury.Powinieneś wiedzieć, że świat nie był wtedy taki prosty. Może podaj źródło swojej wiedzy ( jakieś opracowania historyczne? ). Może nie wiesz, ale o dzisiejszych politykach mówi się dokładnie to samo.
  Ponadto Piłsudski nie przypisywał sobie zwycięstwa nad dziczą ze wschodu. Sam pisał: przybyłem, gdy już przebrzmiały armaty.
  Natomiast Jezus Chrystus i Matka Najświętsza nie mieli z tym zwycięstwem nic wspólnego, ale raczej oficerowie polscy dawnej armii rosyjskiej, którzy znali jej strategię na pamięć.
  Dowodem na to, są wiekie zwycięstwa Polski przedchrześcijańskiej – Państwa Lecha.

  Reply
 8. ZTP

  Budowa pomnika będzie probierzem „Jaka Polska” także dla wielu organizacji i administracji państwowej. WYSŁUCHAŁEM APELU PANA JANA PIETRZAKA W TELEWIZJI REPUBLIKA DO POLAKÓW! ATO CHYBA ZA MAŁO, APEL POWINNNA POPRZEĆ CAŁA POLSKA! Bo Polska to nie tylko obywatele ale i organizacje!

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.