Budowa Łuku Triumfalnego Bitwy Warszawskiej – nowa inicjatywa Towarzystwa Patriotycznego

Baner 300x250 (2)

Polacy!

Jerzy-Kossak-Cud-nad-WisłąZa sześć lat przypada setna rocznica  Bitwy Warszawskiej, jednej z najważniejszych bitew naszej historii, jednej z tych, które zdecydowały o losach ludzkości. W sierpniu 1920 roku tu na polach pod Warszawą, ale również nad Wieprzem i Niemnem, rozbiliśmy bolszewicki marsz na podbój świata. Geniusz Józefa Piłsudskiego, talenty jego generałów i bezprzykładne męstwo żołnierzy,  a wśród nich uczniów i studentów, rzemieślników i robotników, ziemian i chłopów, szyfrantów i wywiadowców dokonały prawdziwego cudu. Byliśmy sami, Ambasadorowie (z wyjątkiem nuncjusza) uciekli z Warszawy, światowi przywódcy planowali układy z komunistyczną Rosją, sprzyjali jej „użyteczni idioci” w mediach i zachodni proletariat, blokujący dostawy broni. Ale zwyciężyliśmy – zapobiegliśmy wzięciu Europy z marszu, daliśmy jej 20 lat bezpiecznego istnienia, a sobie samym szanse, po 123 latach zaborów, przetrwania jako naród.

Wdzięczność i pamięć wymaga od nas aby w setną rocznicę przypomnieć o tym Polsce i światu. My dzieci, wnuki i prawnuki tamtych żołnierzy. Ponad doraźnymi podziałami, domowymi waśniami i burzliwymi zaszłościami… Zbudujmy pomnik. Łuk Triumfalny u wschodnich wrót Warszawy! Na miarę dawnego zwycięstwa i pokuty za lata hańby niepamięci. Na miarę naszej narodowej dumy i aspiracji. Niech będzie symbolem prawdziwego odradzania się narodu i przebudzenia drzemiącego pośród nas Króla Ducha!

Musimy uwierzyć , że mimo uprawianej przeciw nam psychologii wstydu i przemysłu pogardy jesteśmy narodem wielkim, ze wspaniałymi perspektywa mi i gigantycznym, choć ciągle trwonionym kapitałem ludzkim. Polacy jeśli uwierzą, że mogą i potrafią , zbudują nie tylko łuk narodowej chwały, ale również silne państwo, które będzie chronić, promować i przyciągać talenty, a nie skazywać je na emigrację, państwo, gdzie każdy we własnym domu będzie mógł realizować swoje marzenia i budować pomyślną przyszłość.

Dumni wśród dumnych, wolni wśród Wolnych.  W najczarniejszą noc zaborów Henryk Sienkiewicz pisał ku pokrzepieniu serc, a Polacy wznosili pomniki wieszczom i bohaterom. Podobnie, dziś między więdnącą Europą a agresywną Azją, w zapaści demograficznej i emigracyjnym krwotoku potrzeba nam, znaku, czynu, światła, że Polskość to arcynormalność!

Rok 1920 to data symbol – rok zwycięstwa i zasiewu. Kiedy na wschodzie grzmiały działa urodził się największy z Polaków Karol Wojtyła, Jan Paweł II papież, który odmienił oblicze ziemi. Nie tylko tej Ziemi! W naszym czynie jest miejsce dla wszystkich Polaków, chcielibyśmy jednak by jej symboliczną kapitułę stanowili, między innymi, potomkowie bohaterów tamtych dni. Są nas zapewne miliony. Dlatego bierzmy się do dzieła! Razem, jak wówczas, gdy stworzyliśmy Solidarność. My Naród!

TOWARZYSTWO  PATRIOTYCZNE

oraz niżej podpisani:

 PIOTR ANDRZEJEWSKI

ADAM BOROWSKI

LESZEK CZAJKOWSKI

PRZEMYSŁAW DAKOWICZ

EWA DAŁKOWSKA

LESZEK DŁUGOSZ

ANDRZEJ GELBERG

PIOTR GLIŃSKI

ARKADIUSZ GOŁĘBIEWSKI

OLGA JOHANN

WIESŁAW JOHANN

WITOLD KIEŻUN

JERZY KŁOSIŃSKI

WOJCIECH KORKUĆ

ZDZISŁAW KRASNODĘBSKI

ANTONI KRAUZE

MAREK KRÓL

BIRUTA LEWASZKIEWICZ – PETRYKOWSKA

WALDEMAR ŁYSIAK

LECH MAKOWIECKI

RYSZARD MAKOWSKI

BOGUSŁAW NIZIEŃSKI      

ANDRZEJ NOWAK

JÓZEF ORZEŁ

KRZYSZTOF PASZEK

PAWEŁ PIEKARCZYK

JAN PIETRZAK

KATARZYNA PIETRZAK

MIKOŁAJ PIETRZAK

JAROSŁAW MAREK RYMKIEWICZ

TOMASZ SAKIEWICZ

LESZEK SOSNOWSKI

EWA STANKIEWICZ

HANNA SZCZEPANOWSKA

JANUSZ SZEWCZAK

JANUSZ ŚNIADEK

MACIEJ ŚWIRSKI 

PRZEMYSŁAW WAINGERTNER

WOJCIECH WENCEL

MARCIN WOLSKI   

JERZY ZELNIK     

RAFAŁ ZIEMKIEWICZ

ANDRZEJ ZYBERTOWICZ

JAN ŻARYN

 JEŚLI POPIERASZ NASZĄ INICJATYWĘ WYŚLIJ KRÓTKI KOMENTARZ Z IMIENIEM, NAZWISKIEM I ADRESEM MAILOWYM. DZIĘKUJEMY!

80 thoughts on “Budowa Łuku Triumfalnego Bitwy Warszawskiej – nowa inicjatywa Towarzystwa Patriotycznego

 1. Zbigniew Skowroński

  Oczywiście całym sercem jestem ZA. Choć nie będzie to łatwe, dziś, bo rządzą w Polsce POdli ludzie, ale trzeba wspierać inicjatywę Towarzystwa Patriotycznego, im nas więcej będzie tym bardziej realny będzie końcowy sukces. Taki ŁUK TRIUMFALNY na warszawskiej Pradze to wielka sprawa, powód do dumy i spełnienie marzeń Polski Patriotycznej. Redakcja GI KWORUM popiera inicjatywę i czynnie wspiera prace z tym związane. Informacja o powstaniu ŁUKU TRIMFALNEGO opublikowana została już kilka dni temu na łamach GI KWORUM. Pozdrawiam bardzo serdecznie
  Zbigniew Skowroński
  Warszawa

  Reply
 2. Robert Maciejowski

  Popieram.Wielki szacunek dla Pana Panie Janie i dla osób ,które od lat uczyli i uczą nas polskości.Na liście Pan W.Łysiak mój dawny profesor z PW.Wydz. Architektury.Co za szacowne grono.Dobrze że jednoczymy się w myślach a do czynów już droga bliska.
  Pozdrawiam.

  Reply
  1. red. Post author

   Jak najbardziej! Jeśli Pan zechce finansowo wesprzeć projekt prosimy o wpłatę z dopiskiem Łuk Triumfalny.
   Numer konta jest na stronie.
   Z wyrazami szacunku
   Katarzyna Witkowska
   sekretariat

   Reply
 3. Grzegorz Krakowski

  Wspaniała inicjatywa. To obowiązek patriotyczny i może wreszcie godna wizytówka Warszawy. Niech będzie nowoczesny, zaskakujący, trwały i duży (a przynajmniej wysoki).
  Jutro wpłacam.

  Reply
 4. Marek Wojtanowicz

  Niezły i bardzo ważny pomysł. Wolałbym, żeby Łuk Triumfalny stanął w centrum Warszawy, jak w Berlinie Brama Brandenburska, może gdzieś w Alejach Ujazdowskich w pobliżu Belwederu i ambasady rosyjskiej, żeby zza swoich płotów urzędnicy rosyjscy widzieli chwałę polskiego oręża…POPIERAM TĘ INICJATYWĘ.

  Reply
 5. Janek

  świetny pomysł, musimy budzić ducha patriotycznego w ludziach a takie obiekty zdecydowanie do nich należą. To na takie rzeczy powinny iść pieniądze z naszych podatków a nie na premie dla tych nierobów.

  Reply
 6. Robert Pióro

  Bardzo dobry pomysł. Oby doczekał się realizacji. Trochę szkoda, że dopiero teraz, ale lepiej późno niż wcale.

  Reply
 7. Zofia Cybulko

  wspaniały pomysł; nareszcie!!! daj Boże doczekać tej chwili,
  pozdrawiam serdecznie,
  Zofia Cybulko, Białystok

  Reply
 8. Mazurkiewicz

  Witam serdecznie,
  Idea ta jest wspaniała, i jest kilka lat aby ją zrealizować! Mam tylko jedno pytanie, czy nasza klasa POlityczna wyrazi na to zgodę?
  Jestem gotów pomóc finansowo oraz zorganizowac zbiórkę pieniędzy w Toronto i okolicach. A najlepszą promocja tego projektu byłby koncert(y) Pana Jana Pietrzaka w Kanadzie.
  Pozdrowienia,
  Piotr Mazurkiewicz

  Reply
 9. Wojciech Mordwiński

  Budowa tego łuku to ostateczne zakończenie rozprawy z bolszewizmem. To drogowskaz i przypominanie o największym zagrożeniu dla Polski. To zapomniane słowa JPII o stałym pamiętaniu „wybaczcie ale pamiętajcie”. Proponuję rozwiązanie podobne do łuku pomnika w Belgijskim Leper poświęconego ofiarom i zwycięstwu w wielkiej wojnie.
  Wojciech Mordwiński.

  Reply
 10. Wojciech Mordwiński

  Powstanie tego łuku byłoby kontynuacja tego co rozumiemy jako Cud nad Wisłą.Proponuję rozwiązanie podobne do łuku w Belgijskim mieście Leper poświęconego zwycięstwu i ofiarom wielkiej wojny. Jak pomóc? Proszę o numer konta celowego.

  Reply
  1. red. Post author

   Numer konta jest taki jak na stronie: 21 1020 1068 0000 1902 0198 8724. Prosimy o dopisek:
   Łuk Triumfalny.
   Dziękujemy

   Katarzyna Witkowska
   sekretariat Towarzystwa Patriotycznego

   Reply
 11. Andrzej Kalinowski

  Panie Janku ! Wielkie wyrazy uznania i szacunku za inicjatywę budowy Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920. Wielki podziw dla Towarzystwa Patriotycznego za tak liczne i wspaniałe poparcie tej szlachetnej i potrzebnej Polakom inicjatywy , która jak Bóg da , będzie pomnikiem waleczności i patriotyzmu Polaków. Oprócz pomocy finansowej wielu Polaków będzie też potrzebna modlitwa od , której powinna się rozpocząć każda pomoc – o co prosi Andrzej Kalinowski z Opola ( wnuk ochotnika Bitwy Warszawskiej 1920 r )

  Reply
  1. Ewa Purska-Rowińska

   Brat mojej babci (ze strony ojca) nazywał się Kalinowski i też był jednym z oficerów biorących udział w Bitwie Warszawskiej. Moja rodzina przechowuje jego guziki od munduru i dystynkcje oraz szablę. Może to był nasz wspólny antenat?

   Reply
 12. Joanna Cieszkowska

  Szanowni Wielcy Patrioci:
  Jest to wspaniały pomysł, który musi zostać wykonany w 100 procentach, specjalnie ewłasnie że podobną ideę proponował sp Minister Obrony Narodowej, który zginął w Smoleńsku.

  Popieram całym sercem, szukajmy artysty-architekta ktory sie tym zajmie.. Taki łuk trymfalny powinien otwierac Aleje Róż.

  Proszę wprowadzić swój pomył jako petycję i się podpisujemy.

  śerdecznie pozdrawiam.

  Reply
 13. Mirosław Szumiło, Lublin

  Szanowni Państwo!
  Inicjatywa Towarzystwa Patriotycznego to pomysł, na który czekałem od lat. Bitwa warszawska to największy sukces oręża polskiego w XX wieku. Na tej podstawie można budować dumę narodową i patriotyzm. Naszemu narodowi potrzeba widocznego symbolu sukcesu jakim będzie Łuk Triumfalny!

  Reply
 14. Stanisław Romańczukiewicz

  Nie mogę zrozumieć,jak to możliwe,że taki pomysł zrodził się dopiero teraz.Gratuluję temu,kto nas z tego „letargu” przebudził.Oczywiście,na ile będę mógł,rozpropaguję tę sprawę wśród znajomych.Gratuluję pomysłu!

  Reply
 15. Wanda Zalewska-Zdun i Paweł Zdun

  Pozdrowienie i błogosławieństwo!

  Z radością dowiedzieliśmy się o Odezwie Towarzystwa Patriotycznego „Budowa Łuku Triumfalnego Bitwy Warszawskiej”. Wspaniała inicjatywa. Brak należytego upamiętnienia Zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 roku od dawna był i dla nas bolesny. W pełni popieramy inicjatywę Towarzystwa Patriotycznego! Z całego serca życzymy sobie i Polsce możliwie szybkiej oraz pięknej realizacji tej tak potrzebnej inicjatywy!

  Wanda Zalewska-Zdun, Warszawa
  Paweł Zdun, Warszawa

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.