Budowa Łuku Triumfalnego Bitwy Warszawskiej – nowa inicjatywa Towarzystwa Patriotycznego

Baner 300x250 (2)

Polacy!

Jerzy-Kossak-Cud-nad-WisłąZa sześć lat przypada setna rocznica  Bitwy Warszawskiej, jednej z najważniejszych bitew naszej historii, jednej z tych, które zdecydowały o losach ludzkości. W sierpniu 1920 roku tu na polach pod Warszawą, ale również nad Wieprzem i Niemnem, rozbiliśmy bolszewicki marsz na podbój świata. Geniusz Józefa Piłsudskiego, talenty jego generałów i bezprzykładne męstwo żołnierzy,  a wśród nich uczniów i studentów, rzemieślników i robotników, ziemian i chłopów, szyfrantów i wywiadowców dokonały prawdziwego cudu. Byliśmy sami, Ambasadorowie (z wyjątkiem nuncjusza) uciekli z Warszawy, światowi przywódcy planowali układy z komunistyczną Rosją, sprzyjali jej „użyteczni idioci” w mediach i zachodni proletariat, blokujący dostawy broni. Ale zwyciężyliśmy – zapobiegliśmy wzięciu Europy z marszu, daliśmy jej 20 lat bezpiecznego istnienia, a sobie samym szanse, po 123 latach zaborów, przetrwania jako naród.

Wdzięczność i pamięć wymaga od nas aby w setną rocznicę przypomnieć o tym Polsce i światu. My dzieci, wnuki i prawnuki tamtych żołnierzy. Ponad doraźnymi podziałami, domowymi waśniami i burzliwymi zaszłościami… Zbudujmy pomnik. Łuk Triumfalny u wschodnich wrót Warszawy! Na miarę dawnego zwycięstwa i pokuty za lata hańby niepamięci. Na miarę naszej narodowej dumy i aspiracji. Niech będzie symbolem prawdziwego odradzania się narodu i przebudzenia drzemiącego pośród nas Króla Ducha!

Musimy uwierzyć , że mimo uprawianej przeciw nam psychologii wstydu i przemysłu pogardy jesteśmy narodem wielkim, ze wspaniałymi perspektywa mi i gigantycznym, choć ciągle trwonionym kapitałem ludzkim. Polacy jeśli uwierzą, że mogą i potrafią , zbudują nie tylko łuk narodowej chwały, ale również silne państwo, które będzie chronić, promować i przyciągać talenty, a nie skazywać je na emigrację, państwo, gdzie każdy we własnym domu będzie mógł realizować swoje marzenia i budować pomyślną przyszłość.

Dumni wśród dumnych, wolni wśród Wolnych.  W najczarniejszą noc zaborów Henryk Sienkiewicz pisał ku pokrzepieniu serc, a Polacy wznosili pomniki wieszczom i bohaterom. Podobnie, dziś między więdnącą Europą a agresywną Azją, w zapaści demograficznej i emigracyjnym krwotoku potrzeba nam, znaku, czynu, światła, że Polskość to arcynormalność!

Rok 1920 to data symbol – rok zwycięstwa i zasiewu. Kiedy na wschodzie grzmiały działa urodził się największy z Polaków Karol Wojtyła, Jan Paweł II papież, który odmienił oblicze ziemi. Nie tylko tej Ziemi! W naszym czynie jest miejsce dla wszystkich Polaków, chcielibyśmy jednak by jej symboliczną kapitułę stanowili, między innymi, potomkowie bohaterów tamtych dni. Są nas zapewne miliony. Dlatego bierzmy się do dzieła! Razem, jak wówczas, gdy stworzyliśmy Solidarność. My Naród!

TOWARZYSTWO  PATRIOTYCZNE

oraz niżej podpisani:

 PIOTR ANDRZEJEWSKI

ADAM BOROWSKI

LESZEK CZAJKOWSKI

PRZEMYSŁAW DAKOWICZ

EWA DAŁKOWSKA

LESZEK DŁUGOSZ

ANDRZEJ GELBERG

PIOTR GLIŃSKI

ARKADIUSZ GOŁĘBIEWSKI

OLGA JOHANN

WIESŁAW JOHANN

WITOLD KIEŻUN

JERZY KŁOSIŃSKI

WOJCIECH KORKUĆ

ZDZISŁAW KRASNODĘBSKI

ANTONI KRAUZE

MAREK KRÓL

BIRUTA LEWASZKIEWICZ – PETRYKOWSKA

WALDEMAR ŁYSIAK

LECH MAKOWIECKI

RYSZARD MAKOWSKI

BOGUSŁAW NIZIEŃSKI      

ANDRZEJ NOWAK

JÓZEF ORZEŁ

KRZYSZTOF PASZEK

PAWEŁ PIEKARCZYK

JAN PIETRZAK

KATARZYNA PIETRZAK

MIKOŁAJ PIETRZAK

JAROSŁAW MAREK RYMKIEWICZ

TOMASZ SAKIEWICZ

LESZEK SOSNOWSKI

EWA STANKIEWICZ

HANNA SZCZEPANOWSKA

JANUSZ SZEWCZAK

JANUSZ ŚNIADEK

MACIEJ ŚWIRSKI 

PRZEMYSŁAW WAINGERTNER

WOJCIECH WENCEL

MARCIN WOLSKI   

JERZY ZELNIK     

RAFAŁ ZIEMKIEWICZ

ANDRZEJ ZYBERTOWICZ

JAN ŻARYN

 JEŚLI POPIERASZ NASZĄ INICJATYWĘ WYŚLIJ KRÓTKI KOMENTARZ Z IMIENIEM, NAZWISKIEM I ADRESEM MAILOWYM. DZIĘKUJEMY!

80 thoughts on “Budowa Łuku Triumfalnego Bitwy Warszawskiej – nowa inicjatywa Towarzystwa Patriotycznego

 1. Elzbieta Chrzanowska

  Najwyzszy czas aby uczcic zwycięstwo, które miało wpływ na losy calej Europy a byc moze także swiata. Powinniśmy byc dumni z postawy naszych przodkow i przekazac pamiec o ich wspaniałej wiktorii nastepnym pokoleniom. Wieczna chwała bohaterom, niech trwają w naszych wdziecznych sercach.

  Reply
 2. Tomasz Pomiankiewicz

  Dobra inicjatywa, oby zwycięska, jak 100 lat temu. Trzeba wielkie sukcesy przypominać SOBIE i światu!

  Reply
 3. Marian

  Popieram całym sercem. Na razie róbmy swoje. A ci którzy zamierzają pytać o zgodę tych obecnie „panujących” nam łajdaków niech się o ich zgodę nie martwią! ZA ROK, DWA JUŻ NIE BĘDZIE ŚLADU PO ICH RZĄDACH. A pytać o ich us…. decyzje będą ich może tylko więzienni strażnicy.

  Reply
 4. Filip Bzymek

  Doskonała inicjatywa. Nic dodać nic ująć. Mam tylko jedną uwagę: Konkurs na projekt powinien zostać rozpisany w ramach polskiego kapitału ludzkiego. Mamy w kraju wspaniałych, pomysłowych, kreatywny, utalentowanych architektów/ projektantów. Wykorzystajmy ten potencjał. Niejeden utalentowany student 5-go roku architektury zrobi taki projekt za półdarmo jeśli nie za darmo. Tworząc w ten sposób nie byle jakie portfolio. Oczywiście jego nazwisko powinno znaleźć się przynajmniej w jakiejś skromnej formie na budowli lub pod nią. Ktoś powinien później zdecydować, który projekt wybrać. Wybór może też opierać się o sondaż społeczności internetowej. To całkiem nie głupi pomysł. Wówczas udział w tworzeniu łuku (przynajmniej w małym stopniu) będzie miało tylu Polaków ilu będzie tym zainteresowanych. A przecież ma to być „pomnik” upamiętniający do Polaków współczesnych dla Polaków zarówno biorących udział w bitwie jak i ich rodzin oraz wszystkich współczesnych i przyszłych pokoleń. Panie Janie, nie angażujmy w projekt wielkich firm budowlanych z zachodu. Niech to będzie, oprócz pomysłu, również nasz projekt i nasza realizacja.

  Reply
 5. Alicja Wyczółkowska- Smaga

  Popieram całym sercem inicjatywę .Nasz Naród ,,Jak lawa…” potrzebuje krzewienia dumy z przeszłości.Szczególnie potrzebuje tego młode pokolenie.aby nie uwierzyło jego tuskowości, „że Polska to nienormalnośc „Pozdrawiam Panie Janie

  Reply
 6. Luiza, Andrzej Kamińscy

  Panie Janku,
  Z całego serca popieramy tę wspaniałą ideę trwałego upamiętnienia wydarzenia, które nie tylko Polskę uchroniło od zalewu kacapskiej hordy.
  Deklarujemy nasze wsparcie na każdym etapie realizacji.

  Reply
 7. Pingback: POLACY! zbudujmy ŁUK TRIUMFALNY BITWY WARSZAWSKIEJ | Rodzina Rodzin

 8. Waldemar Chełchowski

  Jakiekolwiek uzasadnienie zawsze będzie niepełne. Popieram!!!
  Waldemar Chełchowski
  publicysta KSD

  Reply
 9. mastera

  Popieram i oczekuję stworzenia specjalnego konta, na którym gromadzić będziemy środki do budowy tego dzieła ! ( a może już istnieje? )

  Reply
 10. Studentka V roku prawa, Małgorzata Chudzik

  Mój pradziadek walczył w Bitwie Warszawskiej oraz całej wojnie 1920, mój dziadek był żołnierzem Zapory. Pradziadek i dziadek wpoili w moją mamę wartości patriotyczne, a później mama z dziadkiem wpoili je we mnie. Całym sercem popieram tę akcję, także dlatego że jest to mój obowiązek jako polki ale również jako córki, wnuczki i prawnuczki. Dzięki nim żyje w wolnej Polsce.

  Reply
 11. Ewa Purska-Rowińska

  Najwyższe wartości: „Bóg, Honor i Ojczyzna” zostały w 1920 roku uratowane, z pomocą Matki Bożej – Królowej Polski, dzięki odwadze Komendanta i mobilizacji Polaków.
  Łuk stanąć musi: ku chwale Maryi, Piłsudskiemu – z wdzięczności, Polakom ku pokrzepieniu serc, wrogom ku przestrodze.

  Reply
 12. Joanna Kurantowicz

  Popieram z całego serca. Lokalizacja – najlepiej obok Sejmu, by służalczy i bojaźliwi posłowie pamiętali, że Rosjan można też pokonać.Pozdrawiam

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.