Budowa Łuku Triumfalnego Bitwy Warszawskiej – nowa inicjatywa Towarzystwa Patriotycznego

Baner 300x250 (2)

Polacy!

Jerzy-Kossak-Cud-nad-WisłąZa sześć lat przypada setna rocznica  Bitwy Warszawskiej, jednej z najważniejszych bitew naszej historii, jednej z tych, które zdecydowały o losach ludzkości. W sierpniu 1920 roku tu na polach pod Warszawą, ale również nad Wieprzem i Niemnem, rozbiliśmy bolszewicki marsz na podbój świata. Geniusz Józefa Piłsudskiego, talenty jego generałów i bezprzykładne męstwo żołnierzy,  a wśród nich uczniów i studentów, rzemieślników i robotników, ziemian i chłopów, szyfrantów i wywiadowców dokonały prawdziwego cudu. Byliśmy sami, Ambasadorowie (z wyjątkiem nuncjusza) uciekli z Warszawy, światowi przywódcy planowali układy z komunistyczną Rosją, sprzyjali jej „użyteczni idioci” w mediach i zachodni proletariat, blokujący dostawy broni. Ale zwyciężyliśmy – zapobiegliśmy wzięciu Europy z marszu, daliśmy jej 20 lat bezpiecznego istnienia, a sobie samym szanse, po 123 latach zaborów, przetrwania jako naród.

Wdzięczność i pamięć wymaga od nas aby w setną rocznicę przypomnieć o tym Polsce i światu. My dzieci, wnuki i prawnuki tamtych żołnierzy. Ponad doraźnymi podziałami, domowymi waśniami i burzliwymi zaszłościami… Zbudujmy pomnik. Łuk Triumfalny u wschodnich wrót Warszawy! Na miarę dawnego zwycięstwa i pokuty za lata hańby niepamięci. Na miarę naszej narodowej dumy i aspiracji. Niech będzie symbolem prawdziwego odradzania się narodu i przebudzenia drzemiącego pośród nas Króla Ducha!

Musimy uwierzyć , że mimo uprawianej przeciw nam psychologii wstydu i przemysłu pogardy jesteśmy narodem wielkim, ze wspaniałymi perspektywa mi i gigantycznym, choć ciągle trwonionym kapitałem ludzkim. Polacy jeśli uwierzą, że mogą i potrafią , zbudują nie tylko łuk narodowej chwały, ale również silne państwo, które będzie chronić, promować i przyciągać talenty, a nie skazywać je na emigrację, państwo, gdzie każdy we własnym domu będzie mógł realizować swoje marzenia i budować pomyślną przyszłość.

Dumni wśród dumnych, wolni wśród Wolnych.  W najczarniejszą noc zaborów Henryk Sienkiewicz pisał ku pokrzepieniu serc, a Polacy wznosili pomniki wieszczom i bohaterom. Podobnie, dziś między więdnącą Europą a agresywną Azją, w zapaści demograficznej i emigracyjnym krwotoku potrzeba nam, znaku, czynu, światła, że Polskość to arcynormalność!

Rok 1920 to data symbol – rok zwycięstwa i zasiewu. Kiedy na wschodzie grzmiały działa urodził się największy z Polaków Karol Wojtyła, Jan Paweł II papież, który odmienił oblicze ziemi. Nie tylko tej Ziemi! W naszym czynie jest miejsce dla wszystkich Polaków, chcielibyśmy jednak by jej symboliczną kapitułę stanowili, między innymi, potomkowie bohaterów tamtych dni. Są nas zapewne miliony. Dlatego bierzmy się do dzieła! Razem, jak wówczas, gdy stworzyliśmy Solidarność. My Naród!

TOWARZYSTWO  PATRIOTYCZNE

oraz niżej podpisani:

 PIOTR ANDRZEJEWSKI

ADAM BOROWSKI

LESZEK CZAJKOWSKI

PRZEMYSŁAW DAKOWICZ

EWA DAŁKOWSKA

LESZEK DŁUGOSZ

ANDRZEJ GELBERG

PIOTR GLIŃSKI

ARKADIUSZ GOŁĘBIEWSKI

OLGA JOHANN

WIESŁAW JOHANN

WITOLD KIEŻUN

JERZY KŁOSIŃSKI

WOJCIECH KORKUĆ

ZDZISŁAW KRASNODĘBSKI

ANTONI KRAUZE

MAREK KRÓL

BIRUTA LEWASZKIEWICZ – PETRYKOWSKA

WALDEMAR ŁYSIAK

LECH MAKOWIECKI

RYSZARD MAKOWSKI

BOGUSŁAW NIZIEŃSKI      

ANDRZEJ NOWAK

JÓZEF ORZEŁ

KRZYSZTOF PASZEK

PAWEŁ PIEKARCZYK

JAN PIETRZAK

KATARZYNA PIETRZAK

MIKOŁAJ PIETRZAK

JAROSŁAW MAREK RYMKIEWICZ

TOMASZ SAKIEWICZ

LESZEK SOSNOWSKI

EWA STANKIEWICZ

HANNA SZCZEPANOWSKA

JANUSZ SZEWCZAK

JANUSZ ŚNIADEK

MACIEJ ŚWIRSKI 

PRZEMYSŁAW WAINGERTNER

WOJCIECH WENCEL

MARCIN WOLSKI   

JERZY ZELNIK     

RAFAŁ ZIEMKIEWICZ

ANDRZEJ ZYBERTOWICZ

JAN ŻARYN

 JEŚLI POPIERASZ NASZĄ INICJATYWĘ WYŚLIJ KRÓTKI KOMENTARZ Z IMIENIEM, NAZWISKIEM I ADRESEM MAILOWYM. DZIĘKUJEMY!

80 thoughts on “Budowa Łuku Triumfalnego Bitwy Warszawskiej – nowa inicjatywa Towarzystwa Patriotycznego

 1. Korab13

  Wspaniała inicjatywa. Mój Dziadek Antoni K. stolarz z łódzkiej Retkini – artylerzysta , ogniomistrz brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. na kierunku kijowskim; nawet wkroczył do Kijowa. Zostało mi po Nim parę zdjęć i książka z 1935 r.- Pierwszy Żołnierz Odrodzonej Polski dra Stefana Hinczy.
  Jeśli zaistnieją po burzliwym roku 2015 r. sprzyjające okoliczności można by połączyć budowę ŁUKU z wyburzeniem Pałacu Stalina – symbolu sowieckiego buta w Warszawie i Polsce. Może sprzedać go do wyburzenia przyszłemu konsorcjum Polonijnemu, aby zbudować siedzibę Polonii, Polonijnego biznesu z obu Ameryk, Europy… Szanowny Panie Janku, Pan wiele może – znał Pan nawet osobiście Prezydenta Reagana.
  Niech Zmartwychwstały Chrystus da Panu sił na długie lata.
  Szczęść Boże.
  Korab13

  Reply
 2. Paweł Rudny

  Łuk Triumfalny Polska powinna mieć. Taki Łuk może upamiętniać wiele polskich zwycięstw. Wybór tej ostatniej wielkiej bitwy i otwierającej XX wiek jest trafnym wyborem. Sądzę, że taki Łuk powstanie widząc poparcie dla jego budowy. Mam jednak wielką nadzieję, że dołożone zostaną wszelkie starania po to żeby powstał naprawdę poważny, rzetelny pomnik, zamykający pewien okres w historii i otwierający nowy. Moja nadzieja dotyczy szczególnie nowego.

  Reply
 3. Elżbieta Herbik Gruszka, Eugeniusz Gruszka z Warszawy

  Serdeczne podziękowania dla Pana Pietrzaka za tę wspaniałą inicjatywę.Nareszcie ziści się Pana pragnienie o którym mówił Pan wielokrotnie w Kabarecie Pod Egidą.Wspomóżmy Towarzystwo Patriotyczne finansowo.Nikt inny za nas tego nie zrobi, a wręcz będą rzucać kłody pod nogi.Zyczę powodzenia w realizacji.

  Reply
 4. Miro Lappalainen, Finlandia

  Chwalebna inicjatywa!
  Byłoby lepiej (w sam raz) aby powstał na gruzach PKiN!

  Reply
 5. Wieslaw W. Wojdyga

  Mam nadzieje iż tym razem się uda!
  Przez długi czas zastanawiali mnie najlepsze miejsce na symboliczną prezentację i w moim mniemaniu takie miejsce jest tylko jedno: przeróbmy na pomnik tzw. Pałac Kultury w Warszawie, zwieńczonego orłem i zniczami. Nad dobudówkami mamy cztery miejsca na upamiętnienia chwały kluczowych zdarzeń z dziejów polskiego oręża i chwały. Niech to będzie Statuła Wolności miasta Warszawy!!!
  Gigantyczny pomnik gigantycznej chwały i pamięci pokoleń, memoria preteritorum.

  Reply
 6. Tomasz

  Moim zdaniem najlepsze miejsce na Łuk Triumfalny to plac między Ogrodem Saskim a Pomnikiem Tadeusza Kościuszki otoczony Marszałkowską lub ponad nią! Widzę go jako stalową konstrukcję wzorowaną na podstawie Wieży Eiffla. Na Łuku platforma widokowa i muzeum bitwy!

  Reply
 7. Andtzej Kalbarczyk

  Znakomita inicjatywa-może wreszcie – po latach pomijania tego tematu w mediach – uda się ją zrealizować!!

  Reply
 8. slawek

  Jak najbardziej popieram. moj dziadek walczyl z bolszewikami w obronie Lwowa.
  Czolobitnosci skladam,
  -slawek

  Reply
 9. Maria Wasiluk

  Całym sercem jestem za tą inicjatywą, musimy zrobić to sami, my Polacy, nikt za nas tego nie zrobi.

  Reply
 10. Roman Gorayski, San Diego, California

  Łuk Triumfalny powinien być okazały – a nowy zwyczaj powinien zobowiązywać wszystkie zagraniczne oficjalne delegacje do wspólnego zdjęcia pod tym symbolem zwycięstwa nad parszywym bolszewizmem.

  Reply
 11. Jan Pawłowski dr med.

  Panie Janie ,
  już jako licealista kochałem Pana i Egidę. A dzisiaj jeszcze bardziej!!!
  Jedno życzenie: Ten nasz Łuk ma być większy niż ten na placu Gwiazdy. Ta Grande Armee powinna Polakom buty czyścić1

  Reply
 12. Marcin Byrski

  Podpisuję się pod tym, jednak lepiej byłoby od razu móc uzupełnić petycję, chętnych na pewno nie zabraknie.

  Reply
 13. Mira Modelska

  Stryj mój walczył jako „studenciak”w słynnej akcji pod Radzyminem. Był tam ranny. Szli zaraz za ks. Skorupko. Anthony Ash powiedział: „Była to jedna z 7-miu najważniejszych bitew świata.

  Mira Modelska Ph.D.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.